Fajne strony. > Informacje > Kolor zasłon – rolet okiennych a optyczne triki

Kolor zasłon – rolet okiennych a optyczne triki

Wybierając zasłony do salonu czy innego pomieszczenia, należy zwracać uwagę na wiele kwestii. Warto przy tej okazji pamiętać o kwestiach kolorystycznych – za pomocą odpowiednio dobranych barw i wzorów można dowolnie aranżować przestrzeń, uzyskując przy tym rozmaite efekty. Ważne jest jednak to, by mieć na względzie także inne czynniki jak kolory ścian i sufitu oraz wielkość i wysokość pomieszczenia.

Barwy mają moc

kolorowe roletyNie zaszkodzi nadmienić, iż barwy w ogromnym stopniu wpływają na psychikę i samopoczucie człowieka, w związku z czym należy umiejętnie dobierać je do wnętrz mieszkalnych (i nie tylko). Ciepłe kolory takie jak np. żółty czy czerwony mają właściwości pobudzające, zaś zimne takie jak np. ciemna zieleń czy błękit uspokajają. W jaki zatem sposób kolory zasłon zestawiać z kolorem ścian i sufitu oraz z poszczególnymi parametrami pomieszczenia? Oto kilka przykładów.

Jakie kolory zasłon – rolet okiennych stosować?

Tutaj kupisz kolorowe rolety okienne do domu lub biura.

Jeżeli zasłony oraz ściany są ciemne oraz oddzielone od sufitu jasnym paskiem, wówczas pomieszczenie wydaje się mniejsze niż w rzeczywistości. Duże zasłony w ciemnym kolorze przy jasnych barwach ścian i sufitu optycznie skracają pomieszczenie, jeśli na nie patrzeć w kierunku okna. Wrażenie, iż pokój jest niższy niż naprawdę można uzyskać poprzez zastosowanie zasłon z lambrekinem w poziome wzory do ciemnego sufitu i jasnych ścian. Wizualnie pomieszczenie wydaje się niższe, a przy okazji także i większe, gdy wzór na zasłonie oraz na ścianach jest poziomy (np. są to poziomo ułożone pasy), a sufit odznacza się jasną barwą. Jeżeli natomiast na ścianach i zasłonach królują małe, drobne wzorki, pomieszczenie optycznie powiększa się – działa to także w drugą stronę. Im większe wzory na ścianach i zasłonach, tym mniejsze wydaje się pomieszczenie.

Oczywiście, są to tylko ogólne wskazówki, które warto mieć na względzie. Każde pomieszczenie jest inne – liczy się też to, ile światła dziennego do niego wpada, w jaki sposób jest oświetlone itp. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z osobą zajmującą się profesjonalnie aranżacją wnętrz.


Zawarte tagi:
Opublikowane w kategorii Informacje

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.